+48 74 867 40 65

Bajkowe schody spiralne

Bajkowe schody spiralne

Bajkowe schody spiralne

Kiedy urządzasz sobie dłuższe spacery po Twojej okolicy, niejednokrotnie możesz dostrzec schody, które wyglądają, jakby ktoś wyciągnął je z jakiejś bajki. Taki urok mają właśnie schody spiralne.

Kulisy powstawania schodów spiralnych

Schody spiralne wykonywane są z metalu. Stopnie schodów są zbudowane z krat pomostowych a dokładniej mówiąc z krat pomostowych zgrzewanych lub wciskanych. Według przepisów prawa budowlanego średnica zewnętrzna schodów powinna wynosić od 2000 mm, wysokość stąpnięcia to skala od 175 mm do 200 mm. Ilość stopni schodowych pod kątem pełnego obrotu wynoszą od 16 do 19 w zależności od przyjętej średnicy. Należy też zaznaczyć, iż w konstrukcji takich schodów musi istnieć możliwość zakotwienia rury nośnej, której wysokość wynosi od 3 do 8 m b.

Jaki materiał używany jest do konstruowania takich schodów?

Jak zostało wspomniane powyżej, schody spiralne zbudowane są na bazie krat pomostowych. Jak wiadomo kraty pomostowe są zbudowane ze stali. Jest to stal nierdzewna, która ma właściwości antypoślizgowe. Przed korozją stal z której zbudowane są schody chronią takie czynności jak: cynkowanie galwaniczne lub malowanie proszkowe.

Zastosowanie schodów spiralnych krokiem w nowoczesność

Dzisiaj na montaż takich schodów decyduje się wiele firm, a także osób prywatnych. Schody spiralne mają bowiem swój niepowtarzalny klimat i urok. Często mają niezwykle nowoczesny wygląd. Do ich zalet zaliczyć z pewnością należy lekkość i niskie koszty oraz to, że zajmują niezwykle mało przestrzeni. Ponadto posiadają one naprawdę niewielki ciężar w stosunku do swojej wysokości. Nic zatem dziwnego, że mają one coraz częstsze zastosowanie we współczesnym świecie. Schody te stosuje się jako wyjście ewakuacyjne, wejścia na różnego rodzaje pomosty, zbiorniki, czy też jako połączenia między ciągami komunikacyjnymi. Bardzo często można spotkać je w przemyśle, jako wejścia na strych, czy też jako zejścia do piwnic. Współcześni architekci bardzo chętnie lokują je w swoich nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej. Wiele osób decyduje się również na montaż takich schodów w swoich domach.

Po takim spacerze wśród schodów spiralnych może też  zdecydujesz się na ich montaż w swoim domu lub firmie. Czasami naprawdę fajnie jest poczuć się jak w bajce.