+48 74 867 40 65

Cechy charakterystyczne siatek zgrzewanych

Cechy charakterystyczne siatek zgrzewanych

Cechy charakterystyczne siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane są tak powszechne w krajobrazie miejskim, że spotkać je można niemal na każdym kroku. Różnią się między sobą wielkością oczek, średnicą drutów i wykończeniem. Wyróżniają się solidnością, trwałością, estetyką i wszechstronnym zastosowaniem. Między innymi są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń drewnianych i paneli metalowych. Sprawdźmy, jak jeszcze można je wykorzystać i czy rzeczywiście warto?

Czym są siatki zgrzewane?

Siatki zgrzewane produkowane są okrągłych drutów, które zgrzewa się w miejscu styku i powleka tworzywem sztucznym – PVC. Obecność PVC nadaje siatce odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i działanie promieni UV. Proces produkcji musi być zgodny z normami europejskimi, a konkretnie z normą PN/EN 1461. Do wytworzenia siatki zgrzewanej wykorzystuje się stal zwykłą, ocynkowaną, nierdzewną lub kwasoodporną. W przypadku stali ocynkowanej, drut jest cynkowany przed zgrzewaniem. Oczka siatki zazwyczaj są kwadratowe lub okrągłe.

Siatki zgrzewane są sztywne, stosunkowo lekkie i charakteryzują się dość znacznym prześwitem. Ich montaż cechuje się niewielkim stopniem skomplikowania. Wystarczy osadzić je na listwach słupkowych i spiąć za pomocą kleszczy. Zakończone są grzebieniem lub ramką. Występują w wielu różnorodnych wariantach kolorystycznych, dlatego swobodnie można je dopasować do stylistyki otoczenia.

Do czego wykorzystuje się siatki zgrzewane?

Siatki zgrzewane głównie możemy spotkać w postaci ogrodzenia posesji jednorodzinnych. Ze względu na swoje zalety sukcesywnie wypierają stosowane wcześniej w tym celu siatki plecione. Równie chętnie wykorzystywane są, jako ogrodzenie przemysłowe. Często stanowią ogrodzenie placów zabaw, placów budowy, ogródków działkowych, a nawet obiektów wojskowych. Mogą stanowić wypełnienie bram, przęseł ogrodzeniowych, furtek i balustrad.

Wykorzystywane są także w budownictwie i przemyśle, zwłaszcza chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Mogą występować w funkcji przegród, osłon i barier ochronnych, a także wspomagać konstrukcję sufitów podwieszanych i ścian działowych. Produkuje się z nich kojce dla zwierząt domowych oraz klatki hodowlane. Stanowią elementy systemów wentylacyjnych, filtrów, sit i kontenerów. Często wytwarza się z nich także osłony dla różnorakich urządzeń czy maszyn. Wykorzystuje się je do zabezpieczania linii produkcyjnych i tworzenia pojemników transportowych.