+48 74 867 40 65

Charakterystyka powłoki cynkowej

Charakterystyka powłoki cynkowej

Charakterystyka powłoki cynkowej

Jednym ze sposobów zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed destrukcyjnym wpływem korozji jest ocynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu elementów konstrukcyjnych w roztopionym, gorącym cynku, z którym metal reaguje. W wyniku tej reakcji tworzy się powłoka ochronna, która zapobiega powstawaniu korozji. Warto przyjrzeć się bliżej jej cechom charakterystycznym.

Warstwy cynku

Powłoka cynkowa nie jest jednolita, charakteryzuje ją budowa warstwowa. W zależności od czasu, przez jaki element był zanurzony oraz temperatury cynku, poszczególne warstwy różnią się od siebie grubością. Na samej powierzchni występuje w zasadzie czysty cynk i to on zapewnia pierwszą linię ochrony przed korozją. Kolejne warstwy charakteryzują się zmianą proporcji w składzie i rosnącą zawartością żelaza. Nazywają się kolejno Zeta, Delta oraz Gamma.

Warstwa Zeta zawiera około 6% żelaza, w wypadku Delty jest to około 10%, natomiast Gamma może zawierać nawet około 25%. Grubość całej powłoki cynkowej powinna wynosić około 100, 120 mikrometrów, aby spełniała ona w pełni swoje zadanie i chroniła przed wystąpieniem rdzy nawet przez 20-30 lat. Oczywiście im grubsza powłoka, z tym lepszą i dłuższą ochroną elementu możemy się liczyć. Dodatkowo warstwa cynku jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Powłoka cynkowa gołym okiem

W większości wypadków świeża powłoka cynkowa nadaje elementowi charakterystyczny błysk, może się jednak zdarzyć, w wypadku niektórych gatunków stali lub gdy temperatura w trakcie wykonywania cynkowania była szczególnie wysoka, że powierzchnia będzie matowa i nabiera odcieni szarości. Owo zmatowienie, jeśli nie pojawiło się natychmiast, nastąpi mniej więcej w przeciągu trzech, czterech miesięcy. Nie należy się martwić, nie powoduje to zmniejszenia wartości ochronnej powłoki, a jest jedynie wynikiem reakcji chemicznych wywołanych kontaktem z powietrzem.