+48 74 867 40 65

Co warto wiedzieć o konstrukcjach stalowych?

Co warto wiedzieć o konstrukcjach stalowych

Co warto wiedzieć o konstrukcjach stalowych?

Odkąd człowiek wymyślił stal, stała się ona nieodłącznym elementem wykorzystywanym w budownictwie całego świata. Spotykasz ją na każdym kroku: w domu, na ulicy, w trakcie sklepowych zakupów i w pracy. Stal jest naprawdę jednym z najlepszych wynalazków człowieka.

Co możemy nazwać konstrukcją stalową

Konstrukcja stalowa to obiekt budowlany, gdzie elementy nośne, które przekazują obciążenie na fundamenty są wykonane ze stali. Należy dodać w tym miejscu, iż konstrukcje te mogą składać się z elementów prostych lub ich całych zespołów. Dzisiaj są one wykorzystywane jako główne elementy współczesnego budownictwa, które człowiek spotyka dosłownie wszędzie.

Nowoczesna stal w nowoczesnych konstrukcjach

Wraz z rozwojem myśli ludzkiej i co za tym idzie technologii, człowiek rozpoczął intensywne prace nad tworzeniem różnego rodzaju gatunków stali. Współczesne konstrukcje stalowe zbudowane są dzisiaj ze stali: węglowej ocynkowanej, stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej i stali kortenowej. Niezwykle popularne są także konstrukcje wykonane z aluminium.

Gdzie najczęściej stosowane są konstrukcje stalowe?

Jak już zostało nadmienione, konstrukcje stalowe można napotkać dzisiaj dosłownie wszędzie. Jednakże najczęściej widzimy je w halach produkcyjnych, halach sprzedażowych, magazynach, halach widowiskowych i sportowych. Konstrukcje stalowe to także różnego rodzaju kraty pomostowe, schody, ekrany stanowiące elewację budynku lub wystrój wnętrz, czy też scenografię. W związku z działaniami pro-ekologicznymi, jakie podejmuje człowiek, konstrukcje stalowe są wykorzystywane także jako konstrukcje wsporcze pod kolektory słoneczne. Konstrukcje stalowe to także ciągi komunikacyjne oraz rusztowania, które wykorzystują budowlańcy w swojej codziennej pracy.

Sami zatem widzicie, iż stal jest naprawdę wszechpotężnym wynalazkiem człowieka, który oprócz wartości użytkowych, posiada także wartości estetyczne, zdobiące niejednokrotnie puste i smutne krajobrazy.