+48 74 867 40 65

Cynk zastosowanie i właściowści

cynk

Cynk zastosowanie i właściowści

Trzydziesty pierwiastek w układzie okresowym Mendelejewa (liczba atomowa Z=30) Został odkryty w Indiach lub Chinach 1500 lat  przed naszą erą. Jest to błękitno – szary (srebrzysty) metal o temperaturze topnienia 419 °C i wrzenia 907 °C.

Cynk znajdziemy w bardzo wielu produktach między innymi w lekach, tworzywach sztucznych, oponach samochodowych, jako pigment w produktach malarskich i w wielu innych
Wśród licznych zastosowań cynku na pierwsze miejsce wysuwa się ochrona stali przed korozją metodą cynkowania ogniowego, metoda ta zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce na tej liście zabezpieczeń przed korozją, bo daje najtrwalsze zabezpieczenie antykorozyjne.
Ocynkowana blacha ma zastosowanie na dachach, wykonane z niej są rynny, osłony fasad, ocynkowane kraty kładzione są na schody i podesty.

Jako mikroelement jest niezbędny dla organizmów żywych, ma wpływ na wszystkie podstawowe procesy życiowe, odgrywa ważną rolę w przemianie materii człowieka (także zwierząt), odpowiada za dobre funkcjonowanie m.in. zmysłu wzroku, ma  udział w regulacji ciśnienia krwi, rytmu serca,  gojeniu się ran, wpływa na pracę układu odpornościowego, W produktach żywnościowych duże ilości związków cynku znajdują się w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasze i chleb pełnoziarnisty.