+48 74 867 40 65

Do czego służą odbojnice stalowe?

Rapmet Stopien schodowy z listwa kontrastowa

Do czego służą odbojnice stalowe?

Przygotowanie obiektów budowlanych do eksploatacji wymaga zainstalowania w nich właściwego wyposażenia, ułatwiającego lub wprost umożliwiającego wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń albo terenu znajdującego się wokół budynku. W przypadku obiektów przemysłowych i komercyjnych w grę wchodzi tu zwykle wykonanie odpowiednich konstrukcji stalowych, w tym m.in. odbojnic. Przekonajmy się, czym są te elementy i sprawdźmy, jaka będzie ich funkcja.

Czym są odbojnice stalowe?

Odbojnice stalowe to elementy wykonane z profili o odpowiednich rozmiarach i wysokiej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne, które montuje się w halach produkcyjnych, magazynach, a także przy ciągach pieszych oraz jezdnych czy w pobliżu różnego rodzaju urządzeń. Z reguły są one pomalowane, farbą zabezpieczającą przed rdzewieniem, a także poprawiającą widoczność. Mocuje się je na ogół w sposób gwarantujący pełną stabilność, przytwierdzając kołkami, dyblami albo śrubami do podłoża, ścian albo elementów maszyn czy urządzeń.

Do czego wykorzystuje się odbojnice i jakie są ich rodzaje?

Odbojnice stalowe są używane jako zabezpieczenie w miejscach, gdzie odbywa się ruch pojazdów. Mogą być wykorzystane do osłaniania różnych elementów konstrukcji budynku np. filarów lub bram. Mogą też służyć do ochrony zainstalowanej infrastruktury m.in. regałów magazynowych, słupów oświetleniowych lub rozdzielnic elektrycznych, a także odgradzać przestrzeń przeznaczoną dla pieszych od użytkowanej przez pojazdy. Odbojnice są też przydatne przy organizowaniu ruchu czy naprowadzaniu aut np. przy rampach załadunkowych. W zależności od potrzeb używane są odbojnice w barwach żółto-czarnych oraz czerwono-białych. Dla zapewnienia wysokiej żywotności podczas produkcji materiał pokrywa się antykorozyjną warstwą ocynku.