+48 74 867 40 65

Gabion jako dekoracja ogrodu

Gabion jako dekoracja ogrodu

Gabion jako dekoracja ogrodu

Gabiony to kosze wykonane ze stalowej siatki o różnych kształtach, wypełnione materiałami takimi jak ozdobne kamienie, drewno, cegła czy kolorowe szkło. 

Gabiony coraz częściej możemy spotkać w ogrodach. Zadziwia też sposób ich wykorzystania i różnorodna kolorystyka i faktura ich wypełnienia. Mogą występować jako pojedyncze elementy lub jako komplety składające się z takich samych albo zupełnie innych elementów, które łączy jednak ta sama gabionowa siatka. Stanowią nieraz główny element dekoracyjny ogrodu. 
Legenda głosi, że gabion skonstruował Leonardo Da Vinci, nazywając go koszem Leonarda. Wiele źródeł podaje, że pierwsze gabiony znane już były w średniowieczu i wykorzystywane jako konstrukcje pomocnicze przy budowaniu fortyfikacji. Początkowo były wyplatane z wikliny i wypełniane ziemią. Stosowano je także przy budowie dróg, umacnianiu wałów i brzegów rzecznych, W budownictwie są znane od dawna, służą bowiem do budowy dróg, do umacniania wałów, brzegów rzecznych, budowy murów oporowych. 

Jak wykorzystać gabion?

Najczęściej spotykane gabiony mają kształt sześcianu i prostopadłościanu, jednak spotykane są także kule, cylindry i inne. Gabiony są twarde, trwałe, odporne na korozje. Są nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Wykorzystywane są w małej architekturze ogrodowej na wiele różnych sposobów. W zależności od rodzaju wypełnienia zyskują inne właściwości.

Najczęściej wykorzystuje się je jako:
• ogrodzenia
• stoliki, stołki, ławki (tu raczej stosuje się lekkie wypełnienia, na przykład drewno),
 elewacje ścian
• do zabudowy pergoli, wiat, altan oraz mostków i kaskad ogrodowych,
• grill ogrodowy, miejsce na ognisko (z materiałów ognioodpornych, na przykład kamienia),
 staw, oczko wodne, ściana wodna (zrobione z materiałów wodoodpornych takich jak kamień, szkło, plastik),
• kwietniki i donice. 

Trzeba dodać, że gabiony mają właściwości wyciszające, więc warto je umieścić tam, skąd dobiegają nieprzyjemne hałasy. Mogą także tworzyć podłoże pod bluszcz lub skalniak. Ciekawym rozwiązaniem jest wypełnienie gabionu nietypowymi materiałami taki jak szyszki, muszelki czy drewno. Należy pamiętać jednak, że są to przedmioty nietrwałe i nieodporne na trudne warunki atmosferyczne, dlatego możemy je stosować jedynie sezonowo. Mogą być jednak dobrym pomysłem na przystrojenie ogrodu na specjalną okazję.