+48 74 867 40 65

Gabiony jako elementy małej architektury

Gabiony jako element małej architektury

Gabiony jako elementy małej architektury

Popularne gabiony ze zgrzewanej siatki stalowej do niedawna wykorzystywane były niemal wyłącznie jako element konstrukcyjny umocnień skarp, znalazły też zastosowanie w realizacji elewacji osłonowych obiektów użyteczności publicznej. Obecnie, ze względu na ich funkcjonalność i trwałość, a także nowoczesne podejście do architektury krajobrazu łączące materiały naturalne i przetworzone, tego typu konstrukcje na dobre zagościły w przestrzeni publicznej i prywatnej – jako elementy małej architektury.

Kosz pełen kamieni

Gabiony to nic innego jak duże kosze wykonane ze stalowej siatki, która wykonywana jest metodą zgrzewania. W ich wnętrzu umieszcza się wypełnienie, najczęściej kamienie, ale może to być również szkło, granulaty czy inne materiały odpowiadające naszym indywidualnym preferencjom. Możliwe jest nawet wypełnienie gabionu materiałami organicznymi i stworzenie z ich pomocą wertykalnego ogrodu. Również kształt gabionów może być ustalany indywidualnie, ponieważ sposób łączenia siatek pozwala na kształtowanie różnorodnych form.

Wykorzystanie gabionów

Konstrukcja gabionów sprawia, że sposoby ich zastosowania ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Świetnie sprawdzają się jako typowo dekoracyjne elementy ogrodu czy posesji, jak również oryginalne i bardzo mocne ogrodzenia. Często wykorzystywane są jako wzmocnienie już istniejących ogrodzeń w miejscach narażonych na ich uszkodzenie przez przejeżdżające pojazdy. Z kolei na skwerach czy w domowych ogrodach pełnią one funkcję oryginalnych donic i klombów. Wykorzystywane są także jako elementy nośne, a zarazem dekoracyjne nowocześnie zaprojektowanych altan, ławek czy po prostu jako minimalistyczne, modernistyczne ozdoby.

Trwałość i ekonomia

Powszechne zastosowanie gabiony zawdzięczają swojej niezwykłej podatności na kształtowanie różnorodnych form, jak również trwałości i odporności. Są to konstrukcje stalowe charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, do tego bardzo stabilne. Warta odnotowania jest również ich niska cena oraz fakt, że prezentują się niezwykle elegancko. Dodatkowo do ich stworzenia wykorzystuje się w większości materiały, które nie ingerują w środowisko naturalne bądź z niego pochodzące.