+48 74 867 40 65

Gabiony z siatki zgrzewanej. Jak można je wykorzystać?

Gabiony z siatki zgrzewanej

Gabiony z siatki zgrzewanej. Jak można je wykorzystać?

Gabiony to elementy budowlane z siatki zgrzewanej w postaci prostopadłościennego kosza. Wypełnione są kamieniami, żwirem lub innym materiałem. Konstrukcje gabionowe są tradycyjnie wykorzystywane do wzmacniania skarp, nasypów ziemnych i brzegów rzek. Współcześnie zakres ich zastosowań staje się coraz szerszy i obejmuje małą architekturę ogrodową. Gabiony z siatki zgrzewanej są uniwersalne, trwałe i ekologiczne.

Zalety i tradycyjne zastosowanie gabionów


Prostopadłościenne kosze gabionowe wykonywane są z siatki stalowej, która jest podwójnie skręcana i galwanizowana. Siatki formowane są przemysłowo w kosze, walce lub materace. W miejscu docelowym wypełnianie są one kruszywem, takim jak kamienie łamane czy otoczaki. Gabiony są przepuszczalne, elastyczne, trwałe i łatwe w montażu. Nie przyczyniają się do retencji wody, a odkształcenia konstrukcji nie prowadzą do jej dezintegracji. Wykazują odporność na ogień, korozję oraz promieniowanie UV. Gabiony są dobrym izolatorem akustycznym, dlatego często stosuje się je w panelach dźwiękochłonnych. Dodatkowo, przyspieszają rozwój roślinności i zapobiegają nadmiernej erozji powierzchniowej.

Tradycyjnie gabiony wykorzystuje się do budowy zabezpieczeń inżynierskich oraz konstrukcji wsporczych. Używa się ich do umocnień ziemnych oraz wodnych, między innymi jako zabezpieczenie zboczy i skarp oraz wzmocnienie zbiorników wodnych, brzegów rzek i klifów. Kosze gabionowe wykorzystywane są w zabezpieczeniach przeciwerozyjnych i murach oporowych, materace gabionowe zabezpieczają nasypy i brzegi kanałów, a walce gabionowe służą do ochrony wałów i regulacji wody powodziowej.

Gabiony jako ozdobne elementy architektoniczne


Kosze gabionowe coraz chętniej wykorzystywane są do budowy ogrodzeń. Ogrodzenia gabionowe ze stali nierdzewnej wypełnianie są kamieniami lub szkłem turkusowym, które dodatkowo można oświetlić listwami LED-owymi. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala nadać przestrzeni ogrodowej oryginalny designoraz sprzyja tendencjom ekologicznym. Gabiony z łatwością można dopasować do otoczenia, a jako wypełnienia użyć naturalnych materiałów. Modną tendencją w krajach zachodnich jest stosowanie wypełnień, które poddają się recyklingowi lub pochodzą z odzysku, jak granulaty z odpadów lub beton z odzysku. Efektownie wygląda wypełnienie z klocków drewnianych, pniaków drewna lub kory. Ogrodzenie gabionowe jest szczelne i skutecznie izoluje od hałasu ulicy. Z powodzeniem można obsadzić je roślinami, uzyskując interesujący efekt. Ogrodzenie gabionowe zespalane jest łącznikami na śruby lub nitami i wymaga osadzenia słupków stabilizujących.

Niestandardowym zastosowaniem gabionów jest ich wykorzystanie w ogrodowej małej architekturze. Hitem ostatnich lat jest wykonywanie z nich mebli ogrodowych, takich jak stoliki czy siedziska. Można z nich budować skalniaki, ławeczki, a nawet grille i altanki. Gabiony z siatki zgrzewanej są łatwe w adaptacji i montażu. Nie wymagają konserwacji, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne i charakteryzują się wyjątkową trwałością.