+48 74 867 40 65

Gdzie znajdują zastosowanie kraty pomostowe typu offshore?

Gdzie znajdują zastosowanie kraty pomostowe typu offshore?

Gdzie znajdują zastosowanie kraty pomostowe typu offshore?

Większość konstrukcji przemysłowych wymaga zastosowania różnych rozwiązań komunikacyjnych umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów infrastruktury. Do wykonania potrzebnych podestów, przejść, schodów lub ramp wykorzystuje się specjalne kraty pomostowe, stanowiące podłoże, po którym mogą przemieszczać się pracownicy, a w wielu wypadkach także sprzęt transportowy. Ze względu na zróżnicowane potrzeby konkretnych branż czy pojedynczych instalacji występują one w wielu odmianach. Jedną z nich są kraty offshore. Przekonajmy się, czym wyróżnia się konstrukcja krat offshore i sprawdźmy, gdzie można z nich korzystać.

Czym wyróżniają się kraty offshore?

Kraty typu offshore to kraty pomostowe powstające przez połączenie technologii wciskania kształtowników stalowych oraz spawania poszczególnych elementów. W odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji poza zapewniającym stabilność szkieletem ze stalowych płaskowników oraz przecinających je równolegle prętów skręcanych, stosuje się dodatkowe pręty o przekroju okrągłym. Są one umieszczone pod prętami skręcanymi oraz przyspawane do ich dolnej powierzchni w taki sposób, że znajdują się równolegle do płaskowników, zmniejszając „otwory” między nimi a prętami skręcanymi. Takie rozwiązanie zapobiega ryzyku, że przedmioty o mniejszej średnicy np. używane narzędzia będą mogły spaść niżej, uszkadzając urządzenia, wpadając do wnętrza zbiornika czy stanowiąc zagrożenie dla osób przechodzących w pobliżu. Kraty offshore mogą być zrobione z płaskowników seratowanych, tj. takich, w których wykonano specjalne nacięcia zmniejszające ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Rodzaj nacięć zależy od poziomu zagrożeń oraz czynników, które wpływają na ewentualną śliskość powierzchni.

Gdzie korzysta się z krat offshore?

Kraty offshore są wykorzystywane w miejscach, gdzie konieczne jest zabezpieczenie przed ryzykiem upadania elementów o niewielkich rozmiarach – są one w stanie zatrzymać kulę testową o średnicy 15 mm. W wersjach seratowanych stosuje się je dla ochrony przed poślizgnięciem się w wyniku zabrudzenia powierzchni olejem albo smarem, a także zalaniem cieczą. Są skuteczne również, gdy w grę wchodzi śnieg i lód, sprawdzają się więc w instalacjach umieszczonych poza budynkami.