+48 74 867 40 65

Jak powstają siatki zgrzewane?

Jak powstają siatki zgrzewane?

Jak powstają siatki zgrzewane?

Wyroby metalowe są używane w różnych obszarach od budownictwa po transport i zastosowania przemysłowe. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość są wybierane wszędzie tam, gdzie gotowy produkt musi radzić sobie ze znacznymi obciążeniami oraz trudnymi warunkami zewnętrznymi. Znakomitym przykładem elementów o dużej uniwersalności pod względem możliwości wykorzystania są siatki zgrzewane. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób powstają i zobaczmy, gdzie przydają się najbardziej.

Proces produkcji siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane powstają z drutu stalowego, zwykle o średnicy od 3 do 8 mm. Jest on łączony tak, by tworzył oczka o wymiarach 25 × 25, 30 × 30, 40 × 40 albo 50 × 50 mm. Najczęściej stosowane są moduły o wymiarach 1000 × 2000 mm oraz 1500 × 3000 mm, choć istnieje też możliwość wykonania elementów mających do 4500 mm. Siatki wytwarza się, zgrzewając elektrooporowo układane w odpowiednim rozstawieniu druty. Specjalne urządzenie podgrzewa punktowo metal, za sprawą prądu elektrycznego o znacznym natężeniu. Powoduje to jego miejscowe uplastycznienie, dzięki któremu można połączyć ze sobą stykające się druty, uzyskując trwałą i stabilną strukturę. Siatki można wytwarzać z drutu ze stali czarnej, który po ocynkowaniu może zostać pomalowany proszkowo na wybrany kolor. Wykorzystuje się także druty ze stali nierdzewnej albo kwasoodpornej.

W jakich zastosowaniach sprawdzają się siatki zgrzewane?

Siatki zgrzewane mogą być używane do produkcji ogrodzeń modułowych. Powstają z nich również ścianki pojemników transportowych oraz wszelkiego rodzaju koszy od pojemników na odpady po gabiony stosowane w budownictwie lub jako elementy dekoracyjne. Siatki zgrzewane nadają się także do wykonywania klatek i kojców dla zwierząt hodowlanych. Znajdują zastosowanie w produkcji mebli sklepowych oraz elementów wystroju wnętrz. Siatki mogą być używane jako lekkie zbrojenie betonu. Nadają się również na zabezpieczenia, jako balustrady czy części regałów magazynowych lub boksów służących do przechowywania rozmaitych materiałów.