+48 74 867 40 65

Jakie kraty będą odpowiednie do dużych przeciążeń?

Jakie kraty będą odpowiednie do dużych przeciążeń?

Jakie kraty będą odpowiednie do dużych przeciążeń?

Kraty pomostowe wykonane ze stali (znane również pod nazwą – kraty WEMA) są elementem konstrukcyjnym, który bardzo często wykorzystuje się w budownictwie przemysłowym, energetycznym i chemicznym. Dzięki nim można stworzyć wytrzymałe, trwałe, bezpieczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych schody, pomosty, podesty, kładki, ciągi komunikacyjne, zabezpieczenia studzienek, wyłazów czy kanałów. Projektując takie konstrukcje, należy zawsze przewidzieć, jakie obciążenia będą musiały wytrzymywać i na tej podstawie dobrać do nich właściwy rodzaj krat pomostowych.

Jakie rodzaje krat pomostowych wyróżniamy?

Kraty pomostowe dzieli się na dwa podstawowe typy: kraty zgrzewane i kraty wciskane. Kraty zgrzewane powstają z płaskowników nośnych, których grubość może mieć od 2 do 5 mm oraz specjalnie przygotowanych prętów łączących (poprzecznych) o średnicy 6 mm. Elementy te są ze sobą łączone przy użyciu metody zgrzewania oporowego, która polega na wtapianiu w płaskowniki prętów poprzecznych. Ich wielką zaletą są właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu stosując je, zyskujesz pewność, że na zbudowanej z nich konstrukcji nie dojdzie do niebezpiecznych wypadków.

Kraty pomostowe wciskane są inaczej nazywane prasowanymi. Powstają poprzez zastosowanie metody wprasowywania. Specjalnie wycięte płaskowniki nośne są wprasowywane w płaskowniki poprzeczne ułożone pod kątem prostym. Zarówno kraty pomostowe wciskane, jak i  zgrzewane są produkowane w różnych rozmiarach i mogą mieć oczka o różnej wielkości.

Które kraty pomostowe wytrzymują duże przeciążenia?

Wszystkie rodzaje krat WEMA charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są to elementy o stabilnej powierzchni nośnej, dużej odporności na korozję i działanie czynników atmosferycznych, a ich wytrzymałość w stosunku do masy własnej jest bardzo wysoka. Podczas projektowania konstrukcji z krat pomostowych należy wybrać taki ich rodzaj, który będzie optymalnie dostosowany do obciążeń, na jakie będzie ona narażona. Doskonałym narzędziem pomocniczym jest w tym wypadku tabela doboru i obciążeń.

Specjalnie z myślą o dużych obciążeniach zaprojektowane są kraty heavy duty grating. Ich konstrukcja jest dostosowana do przenoszenia wyjątkowo dużych obciążeń. To kraty ciężkie, które przy niewielkiej masie mogą bezpiecznie znosić nawet bardzo duże przeciążenia. Są wykorzystywane w zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych, magazynach, portach morskich, na placach składowych oraz lotniskach.

Czym charakteryzują się kraty pomostowe heavy duty grating?

Kraty pomostowe ciężkie mogą mieć różne wymiary. Wysokość płaskownika nośnego może wynosić od 50 do 150 mm, a jego grubość od 6 do 10 mm. Oczka w tego typu kratach mogą mieć różne wymiary. Produkowane przez nas kraty heavy duty grating spełniają wszystkie wymogi obowiązujących norm, dzięki czemu gwarantują całkowite bezpieczeństwo podczas eksploatacji. 

Są trwałe, a ich montaż nie przysparza żadnych problemów. Dużą wagę przywiązujemy również do ich wyglądu, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że estetyka często odgrywa bardzo istotną rolę. W naszej ofercie znajdują się także kraty ciężkie z przyspawanym obramowaniem, które jest wyższe od płaskownika nośnego, kraty z kątownikami przeciwpoślizowymi oraz z listwami antypoślizgowymi.