+48 74 867 40 65

Jakie rodzaje uchwytów stosuje się do mocowania krat pomostowych?

Jakie rodzaje uchwytów stosuje się do mocowania krat pomostowych?

Jakie rodzaje uchwytów stosuje się do mocowania krat pomostowych?

Budowa ciągów komunikacyjnych w zakładach przemysłowych, magazynach, a także przy różnego typu instalacjach wymaga zastosowania rozwiązań, które okażą się odporne na warunki zewnętrzne, duże obciążenia, jak również działanie rozmaitych czynników od wysokiej temperatury, przez chemikalia aż po wibracje. Podstawowym budulcem do wykonywania nawierzchni, które zagwarantują bezpieczeństwo pracowników i zmniejszą ryzyko wypadku, a jednocześnie zapewnią odpowiednią trwałość, są kraty pomostowe, powstające przez łączenie stalowych płaskowników i prętów w celu stworzenia struktury o stosunkowo niewielkiej masie, lecz na tyle solidnej, aby sprostać wszystkim wyzwaniom. Równie ważne, jak ich konstrukcja jest prawidłowe mocowanie. Przekonaj się, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak rozmieszczać kraty pomostowe?

Wszystkie kraty pomostowe powinny być układane i przytwierdzane do elementów tworzących strukturę nośną w sposób, który przewidział ich producent. Liczyć się będzie zachowanie właściwej powierzchni podparcia, a także odstępu między krawędziami krat a ścianami, belkami oraz słupami będącymi częściami całej konstrukcji pomostu, przejścia czy schodów. Nie można również zapominać o pozostawieniu luzu między poszczególnymi kratami, który nie powinien przekraczać określonych dla poszczególnych wyrobów zaleceń.

Mocowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe są łączone z konstrukcją ciągu pieszego przy pomocy specjalnych uchwytów dopasowanych do miejsca, w którym mają się znaleźć, a także do rodzaju samej kraty. Dostępne są zwykle uchwyty standardowe, składające się z wydłużonego uchwytu obejmującego dolną część kształtownika konstrukcji nośnej z wycięciem główki unieruchamiającym kratę, który jest przykręcany nakrętką kwadratową, blokującą się w przygotowanym w nim rowku, a także klamrą utrzymującą kratę od góry. Możliwe jest też zastosowanie uchwytu hakowego, który obejmuje dolną część profilu nośnego i jest stosowany ze śrubą oraz obejmą górną. Wykorzystywane są także specjalne uchwyty do łączenia krat, które składają się z dwóch obejm górnych oraz łącznika z rowkiem unieruchamiającym nakrętkę, jak również podłużnymi szczelinami pozwalającymi na dopasowanie miejsca przełożenia śruby mocującej.