+48 74 867 40 65

Kilka zdań o gabionach, czyli gdzie je zastosować?

Kilka zdań o gabionach, czyli gdzie je zastosować?

Kilka zdań o gabionach, czyli gdzie je zastosować?

Dla wszystkich niewtajemniczonych słowo „gabion” brzmi niczym pojęcie wyrwane z języka kosmitów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że przejeżdżając, czy też przechodząc obok różnych nasypów, czy też wałów, widzi tam właśnie gabiony.

Gabion? A cóż to takiego?

Gabion jest to wyrób wytworzony z siatki zgrzewanej, który ma formę prostopadłościanu. Siatki, z którego jest on zbudowany, łączone są na krawędziach za pomocą specjalnych spiral. Dzięki takiemu rozwiązaniu łączenie staje się naprawdę wytrzymałe i wysokie jakościowo. Należy też podkreślić, iż dodatkowo wytrzymałość gabionu podnoszą jego ściany, gdyż druty posiadają tutaj wysokie stężenie. Inaczej mówiąc, gabion jest stalowym koszem, w którym następnie umieszcza się kamienie lub żwir, by zaczął on we właściwy sposób pełnić swoją rolę.

Rola gabionów nie tylko w budownictwie

Gabiony już na stałe coraz częściej wpisują się w codzienne krajobrazy. Pełnią bowiem one wiele różnych ról i nie tylko jakby się wydawało w budownictwie. Owszem stanowią one niezbędny element współczesnego budownictwa, gdyż są wykorzystywane jako elementy wzmacniające i zabezpieczające, jednakże nie gardzą nimi architekci krajobrazu, dekoratorzy, a także wojsko.

Zastosowanie gabionów jest coraz bardziej powszechne

Jak zostało wspomniane powyżej, gabiony są przede wszystkim nieodłącznym elementem współczesnego budownictwa, bowiem to za ich pomocą wzmacniane są wały i nasypy, czy też różnego rodzaju skarpy, które bez gabionów mogłyby się po prostu osunąć. Są one stosowane także jako elementy w budowie ścian oporowych, służą ochronie przeciwerozyjnej, stabilizują grunty itd.  Z gabionów chętnie korzystają architekci krajobrazu, którzy wykorzystują je jako elementy małej architektury. Niejednokrotnie można je też dostrzec jako elementy dekoracyjne w różnego rodzaju miejscach użyteczności publicznej np. na teatralnych scenach, czy też jako wystrój wielkich hal sprzedażowych. W ostatnich czasach z gabionów także niezmiernie często korzysta wojsko, gdyż mają one niezastąpione zastosowanie w budowie umocnień obronnych na polach bitewnych  np. w Afganistanie, Syrii it.

Teraz już wiesz, co oznacza słowo „gabion” i wiesz także, jakie ma on zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Od dzisiaj nie będzie to dla Ciebie tylko nieznane słowo i stalowy kosz, ale wyrób, który doceniają najlepsi fachowcy w swoich branżach.