+48 74 867 40 65

Kraty pomostowe niezbędne we współczesnym budownictwie

Kraty pomostowe niezbędne we współczesnym budownictwie

Kraty pomostowe niezbędne we współczesnym budownictwie

Dzisiejsze budownictwo przemysłowe opiera się na zastosowaniu wielu nowoczesnych metod, technologii i materiałów. Dzięki coraz to nowocześniejszym innowacjom projektantów i architektów powstaje szereg budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jednym z takich nowoczesnych materiałów są kraty pomostowe.

Parę ogólnych słów o kratach pomostowych

Kraty pomostowe są wyrobem, który w zależności od jego zastosowania, zbudowany jest z różnego rodzaju materiałów. Współczesne technologie wykorzystują do ich wytworzenia: stal zwykłą, stal nierdzewną, stal kwasoodporną, czy też stal kortenową. Jeżeli krata zbudowana jest ze stali zwykłej, tonie należy się obawiać, iż w warunkach pogodowych szybko ulegnie procesowi korozji, bowiem taką stal zabezpiecza się wpierw poprzez ocynkowanie jej przy pomocy ognia.

Jak są skonstruowane kraty pomostowe?

Otóż, aby zaprezentować konstrukcję krat pomostowych, należy wpierw  wymienić ich rodzaje. Do ich podstawowych rodzajów należą: kraty wciskane oraz kraty zgrzewane. Kraty wciskane, inaczej zwane kratami prasowanymi to wyrób, który powstaje dzięki zastosowaniu metody wprasowania płaskowników, które są wycięte w odpowiedni ku temu sposób. Należy zaznaczyć, iż są to płaskowniki nośne. Następnie płaskowniki te łączone są z płaskownikami poprzecznymi, które muszą być ułożone pod kątem prostym. Kraty zgrzewane zaś są wyrobem, który również składa się z płaskowników nośnych, jednakże muszą one posiadać grubość od 2 mm do 5 mm. Nośniki te łączą się następnie ze specjalnymi prętami poprzecznymi, które posiadają średnicę 6 mm. Oczywiście kraty te są konstruowane według najnowocześniejszych technologii i zgodnie z odpowiednimi normami. Każda krata pomostowa przed wypuszczeniem jej na rynek, a co za tym idzie do użytku publicznego, przechodzi dokładną kontrolę jakości.

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe są wyrobami, które bardzo często stosują współcześni inżynierowie na placach budów. Najczęściej można je zauważyć w ciągach komunikacyjnych, na stanowiskach roboczych, czy też obsługowych. Częstym widokiem są również kraty pomostowe, które przykrywają kanały w oczyszczalniach ścieków, czy też w różnego rodzaju zakładach związanych z przetwórstwem spożywczym lub chemikaliami. Nie można tutaj także pominąć podjazdów dla osób niepełnosprawnych, bądź też schodów. Jednakże architekci, którzy mają głowy pełne pomysłów coraz częściej wykorzystują je w nieco odmienny sposób np.: stają się one elementami elewacji budynków, gdzie prezentują się naprawdę bardzo pięknie niczym ażur. Pomysłowi są także dekoratorzy wnętrz,którzy także ochoczo czerpią wśród nich twórczą inwencję. Dzisiaj można spotkać kraty o różnych kształtach i wykończeniach, a nawet kolorach. Niejednokrotnie korzystają z nich scenografowie, bo idealnie nadają się jako tło do różnych spektakli.