+48 74 867 40 65

Kraty pomostowe – podstawowe informacje

Kraty pomostowe – podstawowe informacje

Kraty pomostowe – podstawowe informacje

Kraty pomostowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie elementów stalowych. Powszechnie używane w budownictwie przemysłowym, pojawiają się także jako nowoczesne elementy budynków mieszkalnych czy biurowych. Warto dowiedzieć się więcej na temat ich zastosowania i właściwości.

Produkcja krat pomostowych

Kraty pomostowe powstają z płaskowników nośnych. Są one łączone za pomocą techniki zgrzewania oporowego z poprzecznymi prętami lub poprzez wciskanie przebiegających w dwóch kierunkach płaskowników, dzięki czemu tworzą stabilną i trwałą konstrukcję. Punkty, w których przecinają się ze sobą elementy kraty, zostają w pełni zespolone. Aby zapewnić kratom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz korozją, zabezpiecza się je za pomocą ocynkowania ogniowego. Producenci krat pomostowych oferują wiele rodzajów tych wyrobów, tj. z różnorodnych materiałów (stal zwykła ocynkowana ogniowo, stal nierdzewna, stal kwasoodporna, stal kortenowa, aluminium), o różnej sposobie wytwarzania (zgrzewane, wciskane) i o różnej konstrukcji (kraty o standardowych lub o zagęszczonych oczkach). Odpowiednio wykonane kraty, które charakteryzują się wysoką nośnością, gęstością oczek i przeciwpoślizgowością, zapewniają bezpieczeństwo pracowników.

Wszechstronne wykorzystanie

Kraty pomostowe to elementy, które moją wielorakie zastosowanie. W budownictwie przemysłowym spełniają najróżniejsze funkcje – głównie buduje się z nich podesty robocze, chodniki i kładki dla pieszych oraz stopnie schodów metalowych. Spotkamy je w zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków i ciepłowniach. Bardzo często wykorzystywane są także do przykrywania studzienek i liniowych kanałów odwodnieniowych. Kraty te wykorzystywane do wykonania półek przemysłowych regałów, jako elementy ścianek działowych i sufitów podwieszanych, jak też jako osłony elewacyjne.

Jak więc widzimy, zastosowanie krat pomostowych jest bardzo szerokie. Ich trwałość, odporność na warunki zewnętrzne oraz możliwość kształtowania w zależności od warunków technicznych sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane w budownictwie i przemyśle. Jest to bardzo opłacalna inwestycja w bezpieczeństwo.