+48 74 867 40 65

Rodzaje krat pomostowych i ich zastosowanie

Rodzaje krat pomostowych i ich zastosowanie

Rodzaje krat pomostowych i ich zastosowanie

Idąc ciągiem komunikacyjnym widzisz pod swoimi stopami kraty pomostowe. Nawet ostatnio przed Urzędem Pocztowym zrobiłeś dobry uczynek i pomogłeś niepełnosprawnej osobie wjechać wózkiem po pochylni wykonanej również z tej kraty. Czy jednak wiesz, że istnieje wiele rodzajów takich krat? Czytając dalej, możesz je dokładnie poznać.

Kraty pomostowe zgrzewane

 Kraty te są zbudowane z płaskowników nośnych, przy czym ich grubość wynosi od 2 mm do 5 mm. Ponadto są one połączone poprzecznymi prętami o średnicy 6 mm.

Kraty pomostowe wciskane

 Kraty te inaczej nazywa się kratami prasowanymi, bowiem ich produkcja polega na wprasowywaniu specjalnych płaskowników nośnych, które następnie łączy się z płaskownikami poprzerznymi, które są ułożone pod kątem prostym.

Kraty pomostowe typu Offshore

 Inaczej rzecz ujmując, są to kraty antypoślizgowe. Kraty te zbudowane są z płaskowników seratowanych, a pomiędzy nimi wbudowany jest okrągły pręt, który ma na celu zagęszczenie oczek kraty. Kraty typu Offshore są formą krat zgrzewanych.

Kraty pomostowe ciężkie

 Płaskownik nośny w takiej kracie ma wysokość od 50 mm do 150 mm, a jego grubość wynosi od 6 mm do 10 mm. Pręt, który łączy płaskowniki posiada średnicę od 6 mm do 10 mm. Nic zatem dziwnego, iż kraty te mają szerokie zastosowanie w obiektach, gdzie przebywa jednorazowo bardzo wielu ludzi np. lotniska, dworce, porty, czy też hale produkcyjne i magazynowe.

Kraty pomostowe kartonowe

 Kraty te pozwalają na przenoszenie dużego obciążenia w zmiennych kierunkach. Są one wykonane z płaskowników nośnych, które posiadają specjalne nacięcia (nacięcia te muszą być prostopadłe). W nacięciach tych umieszczane są elementy, które łączą płaskowniki, mogą to być inne płaskowniki lub pręty. Kraty te stosuje się podobnie jak w przypadku krat ciężkich, czyli w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi i odbywa się duży ruch. Ponadto spotkać je można w balustradach, balkonach, fasadach budynków, czy też jako podwieszenie sufitów.

Kraty pomostowe nierdzewne i kwasoodporne

 Są to kraty, które wyrabia się ze stali nierdzewnej i ze stali kwasoodpornej. Najczęściej mają one swoje zastosowanie w zakładach produkcyjnych, gdzie panuje agresywne pod kątem chemicznym środowisko. Ponadto często stosowane są także w przemyśle rolno-spożywczym.

Kraty pomostowe kortenowe

 Kraty te zbudowane są ze stali, która jest odporna na korozję atmosferyczną ze stali kortenowej. Stal kortenowa to stal, którą pokrywa charakterystyczny dla niej rdzawy nalot, który powstaje po wcześniejszej oksydacji stali lub poddaniu jej czynnikom atmosferycznym. W stali tej zawarta jest domieszka miedzi, dzięki której taka stal staje się odporna na korozję. Kraty kortenowe są formą krat wciskanych, czyli prasowanych.

 Współczesne budownictwo wykorzystuje jeszcze parę innych rodzajów krat pomostowych, jednakże tutaj przedstawiono te, które są najczęściej przez nie stosowane, a Ty już będziesz wiedział, z jaką kratą pomostową masz akurat do czynienia.