+48 74 867 40 65

Stal konstrukcyjna – metody zabezpieczenia przed korozją

Stal konstrukcyjna – metody zabezpieczenia przed korozją

Stal konstrukcyjna – metody zabezpieczenia przed korozją

Stal konstrukcyjna to materiał, który musi być w szczególny sposób zabezpieczony przed działaniem korozji. Jej wykorzystanie przy budowie konstrukcji oraz części urządzeń i maszyn obliguje producentów do zapewnienia najwyższej jakości i trwałości elementów. Dlatego istnieje szereg sposobów na uchronienie elementów stalowych przed rdzewieniem.

Odpowiednie materiały

Tak naprawdę stopień zabezpieczenia zależny już od pierwszych kroków podjętych na etapie projektowania konstrukcji stalowej. Należy przede wszystkim wybierać takie elementy, które nie pozwalają na gromadzenie się cieczy, czyli głównej przyczyny powstawania korozji. Im mniej skomplikowany kształt elementu, tym mniejsza szansa na zaleganie na nim wody. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego sposobu łączenia elementów konstrukcji stalowej oraz prawidłowe jego wykonanie.

Zabezpieczenia antykorozyjne

Rozwiązaniem problemu zabezpieczenia przed korozją jest zastosowanie specjalistycznych środków ochrony, takich jak powłoki cynkowe. Można je nakładać na powierzchnie elementów stalowych poprzez natryskiwanie roztopionego metalu lub przez ich całkowite zanurzenie. Często stosowany jest też chrom oraz nikiel. Czasem również na powierzchni montowane są specjalne kształtki wykonane z materiału charakteryzującego się niskim potencjałem elektrochemicznym. Istnieje także metoda wykorzystująca elektryczność. Poprzez podłączenie elementu do zewnętrznego zasilania staje się on katodą lub anodą, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji. Powszechnie stosowana też jest metoda zabezpieczenia polegająca na malowaniu powierzchni elementów stalowych farbami antykorozyjnymi.

A jeśli korozja już się pojawiła, możemy skorzystać ze specjalnych inhibitorów, czyli substancji, które reagują z ogniskami korozji, w znaczny sposób obniżając tempo jej rozwoju.

Jak więc widzimy, producenci konstrukcji stalowych mają pełną gamę środków ochrony swoich produktów przed działaniem korozji, a co za tym idzie, zmniejszeniem trwałości konstrukcji.