+48 74 867 40 65

Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

Konstrukcje stalowe to obiekty budowlane lub ich części, których elementy nośne wykonane są ze stali. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle i budownictwie, stanowiąc przede wszystkim podstawę do tworzenia hal produkcyjnych i magazynowych. Prefabrykowane elementy stalowe cechują się z jednej strony lekką konstrukcją, a z drugiej dużą trwałością i wytrzymałością. Stwarzają niemal nieograniczone możliwości projektowe i wymagają mniejszych nakładów finansów niż tradycyjne konstrukcje murowane lub drewniane.

Gdzie stosuje się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe charakteryzują się szerokimi możliwościami zastosowania, stąd ich popularność wśród przedsiębiorców. Mogą być stałe lub tymczasowe. Drugi rodzaj doskonale sprawdza się w przypadku konieczności rozbudowy budynków wielkopowierzchniowych o dodatkową przestrzeń użytkową. Na plac budowy transportuje się gotowe elementy i łączy na miejscu w jedną całość. Tworzy się za ich pomocą hale produkcyjne i handlowo-usługowe, magazyny, chłodnie, mroźnie, sortownie, supermarkety, sklepy i hurtownie, wiaty, myjnie, salony czy hangary lotniskowe i obiekty sportowe. Każdy budynek wykonywany na bazie konstrukcji stalowych można dostosować do indywidualnych potrzeb i własności terenowych.

To jednak niejedyne możliwości wykorzystania konstrukcji stalowych. Doskonale sprawdzają się także przy projektach małogabarytowych, jak kominy, kontenery, odboje, drzwi przemysłowe, pomosty, barierki, konstrukcje wsporcze, budynki niekomercyjne oraz elementy ciągów komunikacyjnych – schody i balustrady. Konstrukcje stalowe służą także jako wypełnienie biegów schodowych i pomostów komunikacyjnych.

Jakie są podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe możemy podzielić na trzy najczęściej spotykane typy:

  1. Konstrukcje szkieletowe – prętowe. Wykorzystywane w formie kratowej lub pełnościennej do wznoszenia hali i magazynów. Mogą także pełnić funkcję szkieletu wewnętrznego i wspomagać konstrukcje dachowe. Stosowane są także do produkcji innych elementów przemysłowych, takich jak estakady, instalacje czy konstrukcje wsporcze.
  2. Konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe. Wykorzystywane są przy projektach wielkogabarytowych – mostach wiszących czy dachach o dużych rozpiętościach.
  3. Konstrukcje powierzchniowe. Wykorzystywane przy tworzeniu zbiorników, w których elementem nośnym jest jego powierzchnia.